Što je ploča od ugljičnog konstrukcijskog čelika?
Ploča od ugljičnog konstrukcijskog čelikaje jedan od najčešće korištenih materijala u građevinarstvu i strojarstvu zbog svoje izvrsne čvrstoće, zavarljivosti i isplativosti. Obično se isporučuje prema standardima kao što suASTM A36 čelična ploča, S355 konstrukcijska čelična ploča, iQ345 ploča od ugljičnog čelika, idealan je zagrađevinske konstrukcije, mostovi, proizvodnja strojeva i industrijske primjene. S uravnoteženom kombinacijom mehaničkih performansi i pristupačnosti, ploče od ugljičnog konstrukcijskog čelika intenzivno se koriste uproizvodnja konstrukcijskog čelika, proizvodnja teške opreme i infrastrukturni projekti diljem svijeta, što ih čini preferiranim izborom za inženjere i izvođače koji traže pouzdana i izdržljiva čelična rješenja.
Kemijski sastav
Kemijski sastav ploča od ugljičnog konstrukcijskog čelika varira ovisno o stupnju, ali obično uključuje sljedeće elemente:
| Element | Sadržaj (%) | Funkcija |
|---|---|---|
| Ugljik (C) | 0.05 – 0.30 | Povećava snagu i tvrdoću |
| mangan (Mn) | 0.30 – 1.50 | Poboljšava snagu i žilavost |
| Silicij (Si) | Manje od ili jednako 0,50 | Pojačava deoksidaciju i snagu |
| fosfor (P) | Manje od ili jednako 0,04 | Može povećati lomljivost ako je pretjerano |
| Sumpor (S) | Manje od ili jednako 0,05 | Poboljšava obradivost, ali smanjuje rastezljivost |
👉 Bilješka:Niži sadržaj ugljika poboljšava zavarljivost, dok veći udio ugljika povećava čvrstoću, ali smanjuje duktilnost.
Usporedba mehaničkih svojstava
| Razred | Granica razvlačenja (MPa) | Vlačna čvrstoća (MPa) | Istezanje (%) |
|---|---|---|---|
| ASTM A36 | Veći ili jednak 250 | 400 – 550 | Veći ili jednak 20 |
| S235 | Veći ili jednak 235 | 360 – 510 | Veći ili jednak 26 |
| S355 | Veći ili jednak 355 | 470 – 630 | Veći ili jednak 22 |
| Q345 | Veći ili jednak 345 | 470 – 630 | Veći ili jednak 20 |
A36 protiv Q235 protiv S235 protiv SS400
| Standard | Razred | Ekvivalentni standardi | Tipična čvrstoća razvlačenja (MPa) | Opis |
|---|---|---|---|---|
| ASTM (SAD) | A36 | EN S235 / GB Q235 | Veći ili jednak 250 | Opći konstrukcijski čelik, izvrsna zavarljivost |
| EN (Europa) | S235JR | ASTM A36 / GB Q235 | Veći ili jednak 235 | Osnovne konstrukcijske primjene |
| EN (Europa) | S275JR | ASTM A283 Gr.C | Veći ili jednak 275 | Konstrukcijski čelik srednje čvrstoće |
| EN (Europa) | S355JR | ASTM A572 / GB Q345 | Veći ili jednak 355 | Konstrukcijski čelik visoke čvrstoće |
| ASTM (SAD) | A572 Gr.50 | EN S355 / GB Q345 | Veći ili jednak 345 | Visoko{0}}čvrsto-niskolegirani konstrukcijski čelik |
| GB (Kina) | Q235B | ASTM A36 / EN S235 | Veći ili jednak 235 | Široko korišten građevinski čelik |
| GB (Kina) | Q345B | ASTM A572 / EN S355 | Veći ili jednak 345 | Strukturalne primjene visoke čvrstoće |
| JIS (Japan) | SS400 | ASTM A36 / EN S235 | Veći ili jednak 245 | Konstrukcijski čelik-opće namjene |
Kako odabrati između A36, Q235, S235 i SS400
| Kriteriji | A36 (ASTM) | Q235 (GB) | S235 (EN) | SS400 (JIS) |
|---|---|---|---|---|
| Standardna regija | SAD / Međunarodni | Kina | Europi | Japan / Azija |
| Granica tečenja | Veći ili jednak 250 MPa | Veći ili jednak 235 MPa | Veći ili jednak 235 MPa | Veći ili jednak 245 MPa |
| Vlačna čvrstoća | 400–550 MPa | 370–500 MPa | 360–510 MPa | 400–510 MPa |
| Zavarljivost | Izvrsno | Izvrsno | Izvrsno | Izvrsno |
| Dostupnost | Globalno | Vrlo čest u Kini | Uobičajeno u EU projektima | Uobičajeno u Aziji |
| Certifikacija | ASTM / ASME | GB/T | EN 10025 | JIS G3101 |
| Razina cijene | srednje | Nizak (najekonomičniji) | srednje | srednje |
| Tipična uporaba | Opća konstrukcija, izrada | Konstrukcija, strukture, izrada | Visokogradnja, EU projekti | Strojevi, strukture, proizvodnja |
Logika odabira ključa
1. Na temelju lokacije projekta
SAD / Nafta i plin / Međunarodni EPC →A36
Kineski domaći projekti →Q235
Europa / CE projekti →S235
Japan / Jugoistočna Azija →SS400
2. Na temelju osjetljivosti na troškove
Najniža cijena →Q235
Uravnotežena globalna opcija →A36 / S235
Prednost regionalne ponude →SS400
3. Na temelju izvedbe
👉 Ova četiri razreda suvrlo sličnih mehaničkih svojstava
Razlike su uglavnom:
Standardni sustav
Zahtjevi za certifikaciju
Male varijacije čvrstoće
Tehnički podaci
| Kategorija | Specifikacija |
|---|---|
| Standard | ASTM A36, A283, A572 Gr.50 / EN 10025 (S235, S275, S355) / JIS G3101 (SS400) / GB/T 700 (Q235), GB/T 1591 (Q345) |
| Debljina | 3 – 200 mm (0,12" – 7,87") |
| Širina | 1000 – 3500 mm (39,4" – 137,8") |
| Duljina | 2000 – 12000 mm (78,7" – 472,4") |
| Tolerancija debljine | EN 10029 klasa A/B/C / standard ASTM A6 |
| Stanje površine | Vruće valjano (HR), kiseljeno i nauljeno (P&O), pjeskareno, bojano/premazano |
| Rubno stanje | Mill Edge (ME), Slit Edge (SE) |
| Uvjeti isporuke | Kao valjani (AR), normalizirani (N), TMCP |
| Toplinska obrada | Normaliziranje, žarenje, ublažavanje stresa |
| Inspekcija | Kemijska analiza, mehanička ispitivanja, UT ispitivanja |
| Certifikacija | EN 10204 3.1 / 3.2, Inspekcija treće strane- (SGS, BV, TUV) |
| Usluge obrade | Rezanje, savijanje, zavarivanje, bušenje |
| Mogućnosti premazivanja | Bojanje, galvaniziranje, anti{0}}antikorozivni premaz |
| Primjena | Graditeljstvo, mostovi, strojevi, brodogradnja, infrastruktura |

Otporan na habanje i pucanje
Zaštita od habanja, skalabilna izvrsna kemijska otpornost, dobra otpornost na-alkalnu i kiselu energiju
Poboljšana kvaliteta površine:
Vruće{0}}valjane čelične ploče obično imaju glađe površine u usporedbi s hladno{1}}valjanim čeličnim pločama koje su sklone površinskim defektima kao što su neravnine. Ovo je osobito važno za primjene koje zahtijevaju visoku kvalitetu površine, kao što su premazi ili oplata.
Vrhunska mehanička svojstva
Vruće{0}}valjane čelične ploče lakše je oblikovati i obrađivati jer njihova površina nije tvrda i čvrsta kao hladno{1}}valjane čelične ploče. To čini vruće{3}}valjane čelične ploče širom upotrebom u proizvodnim industrijama.
03.
Bolja sposobnost oblikovanja
Vruće{0}}valjane čelične ploče lakše je oblikovati i obrađivati jer njihova površina nije tvrda i čvrsta kao hladno{1}}valjane čelične ploče. To čini vruće{3}}valjane čelične ploče širom upotrebom u proizvodnim industrijama.

Naša proizvodnja i oprema

8
godina
U industriji poslujemo od 2017
32
potvrde
Dobili smo većinu stručnih certifikata u industriji i inzistiramo na međunarodnim standardima proizvodnje.
Proizvodni proces

Pakiranje i otprema
1. Standardno pakiranje-dostojno izvoza,
2.plastični čep s oba kraja
3. pakiranje od čelične trake, vodootporno pakiranje od tkanine
4.drvena kutija,paket od drvenih paleta
5.kontejner ili rasuti teret (prema zahtjevu kupca)
6.drvene palete sa plastičnom zaštitom.
7. 15-20MT se može utovariti u kontejner od 20 stopa, a 25-27MT može se utovariti u kontejner od 40 stopa.
8. Za kontejner od 20 stopa maksimalna duljina je 5,8 m, za kontejner od 40 stopa maksimalna duljina je 11,8 m.
9. Ostalo pakiranje može se izraditi na temelju zahtjeva kupca.

FAQ
1. Jesu li A36, Q235, S235 i SS400 ekvivalentni?
Da, općenito se smatrajuekvivalentne ocjeneza strukturalne primjene. Međutim, proizvode se prema različitim standardima (ASTM, GB, EN, JIS) i mogu postojati male razlike ukemijski sastav, mehanička svojstva i zahtjevi za certifikaciju.
2. Koji je stupanj najjači među A36, Q235, S235 i SS400?
Sva četiri razreda imajuslične razine snage, ali:
A36 obično ima malo veću granicu razvlačenja (~250 MPa)
Q235 i S235 su oko 235 MPa
SS400 je oko 245 MPa
👉 U praksi, razlika je mala i nije kritična za većinu aplikacija.
3. Koja je klasa čelika najisplativija-?
Q235je obično najekonomičnija opcija, posebno za projekte koji dolaze iz Kine.
Međutim, ukupni trošak ovisi ologistika, certifikacija i lokacija projekta.
4. Mogu li se ove ocjene koristiti kao sinonimi?
U mnogim općim strukturalnim primjenama, da.
Ali uvijek potvrdite:
Specifikacije projekta
Potrebni standardi (ASTM, EN, itd.)
Inženjerska odobrenja
👉 Zamjena bez odobrenja se ne preporučuje za kritične objekte.
5. Koju ocjenu trebam odabrati za izvozne projekte?
SAD / međunarodni projekti →A36
Europa →S235
Kina →Q235
Japan / Azija →SS400
👉 Odaberite na temeljuzahtjevima klijenata i standardima usklađenosti.
6. Koje su glavne razlike između ovih ocjena?
Glavne razlike su:
Standardni sustav (ASTM / GB / EN / JIS)
Zahtjevi za certifikaciju
Male varijacije u mehaničkim svojstvima
👉 Performanse su uglavnom usporedive.
7. Koji stupanj ima najbolju zavarljivost?
Sva četiri razreda ponudeizvrsna zavarljivost, što ih čini prikladnim za:
Strukturalna izrada
Zavarivanje konstrukcije
Proizvodnja strojeva
8. Jesu li ovi čelici prikladni za vanjsku ili korozivnu okolinu?
Imajuograničena otpornost na koroziju.
Za vanjska ili teška okruženja potrebna je dodatna zaštita:
Slika
Pocinčavanje
Antikorozivni premaz-
Popularni tagovi: Dobavljač i izvoznik ploča od ugljičnog strukturalnog čelika (A36, Q235, S235, SS400), Kina Dobavljač i izvoznik ploča od ugljičnog strukturalnog čelika (A36, Q235, S235, SS400), proizvođači, dobavljači, tvornica, Ploča od mekog ugljičnog čelika, Čelična ploča

